Irán 2003

[root]  [obsah]  [slovník]  [previous]  [next]

Púštna citadela

Zahedán
Cesta z Maschadu do Zahedánu bola našou najdhšou trasou v rámci Iránu, s dĺžkou okolo 1000 km. Túto vzdialenosť sme prekonali cez noc a doobeda sme už v Zahedáne obdivovali oblečenenie miestnych. V móde tu boli široké nohavice podobné tým, ktoré sa nosili v Kurdistáne. Výhodné sú vraj tým, že sa v nich ľahko čupí na záchodoch. Hornú časť tela zakrýva košeľa, dosť široká, neforemná a často dlhá až po kolená. 
Pôvodne sme chceli ísť do Kermánu a navštíviť citadelu Bam odtiaľ, ale neľutujem, že nás cesty osudu zaviali do Zahedánu, i keď sme boli iba na termináli. Môžem sa tak doma chváliť, že som bol iba 50 km od pakistanských a sotva 100 km od afgánskych hraníc. 


Typické oblečenie miestnych v Zahedáne

Utečenci
Irán je krajina, ktorá poskytuje domov asi najväčšiemu počtu utečencov na svete. Zo severozápadu utekajú cez hranice Kurdi, zo západu sa tlačia Iračania a z východu došlo niekoľko miliónov Afgáncov. Iránci z tejto príťaže nadšení nie sú a medzi mnohými ľuďmi vládne nepriateľstvo voči utečencom.

Bam
V Zahedáne sme nastúpili na autobus do Kermánu a požiadali vodiča, aby nás vysadil v Bame. Cesta, rovnako ako z Maschadu do Zahedánu, viedla cez kamenistú púšť, vrúbenú horami. Občas skaly vystriedala soľ, a na jednom mieste boli dokonca pieskové duny.
Jediné spestrenie v tejto krajine počas cesty predstavovala mŕtva ťava, ktorá ležala na okraji cesty. 
Vodič autobusu našu požiadavku na zastavenie poňal svojsky a vyložil nás asi päť kilometrov od Bamu, uprostred púšte.
Vykročili sme z príjemne vychladeného autobusu a ovial nás dračí dych púšte.
Ťažko povedať, aká bola teplota v tieni, najmä preto, že tam žiaden tieň nebol, mal som pocit, akoby na mňa fúkal horúci vzduch z fénu. O chvíľu sa pri nás zastavil miestny na Paykane a za jedného zeleného sme sa dostali konečne do Bamu.


Citadela


Pohľady zhora

Fenomén Paykan
Paykan predstavuje pre Irán to, čo pre Rumunsko Dácia. 
Výzorom kríženec medzi jaguárom a embéčkou, vpredu priadol zväčša 1,6 litrový motor, ktorý bežný Iránec z dôvodu nízkych cien benzínu vypína iba ked ide spať. 
Odhadom bolo každé druhé auto tento model, pričom drvivá väčšina bola vcelku pochopiteľnej bielej farby. 
Asi ďalšiu štvrtinu áut na cestách tvoril model Kia Pride, okrem nich bola obľúbená značka Peugeot. 


Ilustračné foto - autá v popredí su Paykany (Esfahán)

Bam, je palmová oáza uprostred vyprahnutej púšte, rovnej ako pravítko.
Prešli sme krížom cez mesto a za tmy došli k citadele. Pochopiteľne bola zavretá, a tak sme sa usadili pod palmou v priľahlom parku. 
V noci vraj podľa Fedorových rečí okolo pobiehal pes, ale nijako tým nenarušil môj pokojný spánok. Ráno sme jedli datle priamo z palmy, a potom sa pobrali ku bráne do citadely. Zaplatili sme 15,000 rialov, čo je dobrá cena za tak úžasnú vec, akou Bam rozhodne je. 
Bam, to je mesto postavené celé iba zo zmesi hliny a slamy, o veľkosti dva či tri kilometre štvorcové, obkolesené vysokými hradbami, s nespočetným množstvom uličiek, zákutí a nádvorí. Kedysi zrejme rušné mesto, v súčasnosti hojne navštevovaná turistická pamiatka. 
Keďže aj v Bame občas zaprší, vtedy sa polovica mesta rozpustí a čaká ho generálna oprava.
Celému komplexu dominuje hrad, palác, či ako nazvať túto nevšednú citadelu. Vyčnieva nad okolím a je z nej nádherný výhľad na vyschnuté hlinené mesto, obkolesené zeleným kobercom vrcholkov paliem, z ktorých kde tu vytŕča kupola mešity zvyčajného falusovitého tvaru.


Pohľad zvrchu citadely

Irán 2003

[root]  [obsah]  [slovník]  [previous]  [next]