V nadväznosti na môj jednodňový cyklovýlet Bratislava—Liptov spred siedmych rokov som sa pokúsil zopakovať niečo podobné, ale vzhľadom na pokročilú starobu som zvolil o niečo ľahšiu výzvu.

Z Hronca do Bratislavy je to autom po R1–tke okolo 250km, predošlé (viacdňové) cyklovýlety na tejto trase vykazovali vzdialenosť od 260km do 290km.

Trasa výletu

Väčšia mapa výletu

Trasa výletu vedie z Hronca cez Podbrezovú popri Hrone po starej ceste cez dediny do Šalkovej, kde sa od Hrona odpája a prechádza okrajom Ruhodoria cez Hornú a Dolnú Mičinú. V Sliači sa trasa opäť vráti k Hronu.

Ďalej okrajom Zvolena kopíruje tok Hronu po starej ceste popri R1–tke cez Budču, Žiar nad Hronom, atď, až po Kozárovce pod Hronským Beňadikom.

V Kozárovciach sa trasa odpája od Hrona na východ a cez Nitriansku pahorkatinu ide do Nitry.

Za Nitrou trasa vedie popri R1–tke do Serede, ďalej cez Sládkovičovo a popri Senci do Bratislavy.

Príprava

V rámci prípravy som posledné dva mesiace často bicykloval, na horskom bicykli som v teréne najazdil asi 400km a na cestom bicykli som za toto obdobie najazdil asi 600km.

Kalorická príprava deň pred výkonom:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: kalorická príprava deň pred výkonom

Bicykel

Bicykel je niečo medzi crossovým a fitness bicyklom. Nosič, blatníky a širšie plášte určite nepomáhajú zvýšiť maximálnu rýchlosť, ale my starší ľudia už uprednostňujeme komfort :) Za dôležitý vynález považujem Viktorovo spätné zrkadlo — vidieť čo sa deje za mnou bez toho aby som musel otáčať hlavou šetrí dosť energie.

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: bicykel

Priebeh

Na bicykel sadám v Hronci 16. mája okolo piatej ráno. Viditeľnosť je dobrá, ale slnko ešte nevyšlo. Teplota vzduchu je okolo päť stupňov, teplomer na cyklopočítači najnižšiu hodnotu ukázal pred Nemeckou počas východu slnka: 3.8C. Oblečené mám dva cyklodresy (krátky a dlhý) a windstopperovú vestu, na rukách a nohách mám Kamilove cyklonávleky z lidlu, dlhé neoprénonové rukavice a windstopperovú čiapku. Cestou po Šalkovú prekvapivo stretávam viacero cyklistov. Väčšina vyzerá byť na ceste do práce, ale niektorí boli oblečení a nabalení podobne ako ja.

Východ slnka pri Slovenskej Ľupči:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Východ slnka pri Slovenskej Ľupči

V Šalkovej (32km) sa odpájam od Hrona, stúpam do Hornej Mičinej a zbieham na Sliač. Na okraji Zvolena nájdem kilometrovník ktorý naznačuje čo ma ešte čaká:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Zvolen - kilometrovník so vzdialenosťou do Bratislavy

V Hronskej Breznici prechádzam cez Hron cez most pre peších a cyklistov:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: cez most pre peších a cyklistov, Hronská Breznica

Môj obľúbený podnik v Hronskej Breznici je žiaľ ešte zatvorený:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Hronská Breznica, výčap Slopaj

V Žarnovici cyklopočítač ukazuje že som prešiel 100km. je 9:24, z Hronca putujem 4,5 hodiny.

Fialovo-ružový panelák v Žarnovici:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Fialovo-ružový panelák v Žarnovici

V obci Brehy je dopravná nehoda a cesta je pre autá zablokovaná. Na bicykli bez problémov prechádzam krížom cez miesto nehody:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: havária v obci Brehy

Pohoda pred Tekovskou Breznicou:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Pohoda pred Tekovskou Breznicou

V Kozárovciach (126km) opúšťam Hron a mierim na Nitru. Celkovo som cez Hron prešiel 11 krát. Doteraz to šlo bez problémov.

V Kozárovciach oddychujem pri mojej obľúbenej anjelskej fontáne:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Anjelská fontána, Kozárovce

Cesta cez dedinky Nitriankej pahorkatiny je malebná a stúpania sú znesiteľné.

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Nitrianska pahorkatina

V Slepčanoch oddychujem pri zaujímavej autobusovej zastávke. Vnútri má pelech nejaký bezdomovec, možno je súčasťou spomínaného projektu:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Slepčany

Medzi Novou vsou nad Žitavou a Veľkými Chyndicami prichádza prekvapenie výletu — pútnický areál novoveskej studničky. Zo svätého prameňa pod dohľadom panny Márie naberám vodu do cyklofliaš a pokračujem ďalej.

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Svätý prameň, Nová ves nad žitavou

Náročný detail svätého prameňa:

Hronec - Bratislava na bicykli za deň: Svätý prameň, Nová ves nad žitavou

Ako sa blížim k Nitre, prvýkrát začínam cítiť únavu. Úsek od Čechyniec a cez Nitru nie je veľmi príjemný. Áut nie je veľa, ale domorodci jazdia ako keby cyklistu stretli prvýkrát. S výnimkou Nitry bol celý výlet z hľadiska áut príjemný, dopravy bolo málo a vodiči jazdili ohľaduplne.

V Nitre (175km) prechádzam cez veľký kruhový objazd a rozmýšľam, na akej pozícii by sa umiestnil v zozname najväčších kruhových objazdov na Slovensku.

Z Nitry do Serede idem popri R1–tke. V obci Lehota (184km) jedinýkrát počas výletu navštevujem krčmu a dávam si pivo. Začína sa prejavovať môj najväčší nedostatok pri takýchto dlhých výletoch — prestáva mi chutiť jesť, a ako jem čoraz menej, začínam byť vyčerpaný. V krčme sa mi prihovára domáci a je prekvapený, že hovorím po slovensky. Myslel si, že som Nemec. Presne toto sa mi stalo aj pri výlete Bratislava—Liptov v neďalekých Čifároch. Možno by niekto mohol tento fenomén preskúmať hlbšie :)

Ako vidieť, už nemám žiadne ďalšie fotografie — dôsledok únavy. V môj neprospech hrá aj protivietor, ktorý fúka proti mne už od Kozároviec a bude to tak až do Bratislavy. Protivietor má rýchlosť asi 3 m/s (v nárazoch 6 m/s) a keď fúka, po rovine sa pohybujem rýchlosťou 20km/h. V závetrí pri rovnakom úsilí zrýchľujem na 25 km/h.

V Seredi (208km) som okolo štvrtej poobede, zatiaľ putujem 11 hodín. Križujem Váh a po príjemnej širokej krajnici mierim do Sládkovičova (220km). Pamätná betónka zo Sládkovičova do Senca už neexistuje, cesta je v rekonštrukcii. Pokračujem preto cez Veľké Úľany smerom na Bernolákovo.

V Čeklíse (250km) vchádzam na cyklotrasu a riadenie prepínam na autopilot.

Okolo siedmej večer úspešne prichádzam do Bratislavy.

Zhodnotenie

  • Prejdená vzdialenosť: 267km.
  • Čas výletu: 14 hodín. Odhadujem, že protivietor ktorému som čelil posledných 130km, mi pridal asi hodinu navyše.

Z predošlého výletu Bratislava—Liptov som mal poznámku, že pravú nohu som mal výraznejšie špinavšiu než ľavú a vyjadril som hypotézu, že za to môže umiestnenie reťaze alebo blízkosť krajnice. Jedným z hlavných cieľov výletu Hronec—Bratislava bolo vyriešiť túto záhadu. Na moje sklamanie som však na dnešnom výlete nemal nohy vôbec špinavé, takže záhadu sa nepodarilo objasniť.

Tu je gpx záznam výletu.