Ako sme sa počas jedného dňa okúpali v sedemnástich vodných nádržiach v okolí Bratislavy

Predpoveď počasia na stredu 22. júla 2015 naznačovala, že bude +38°C. S Kamilom sme zobrali bicykle a na výlete dlhom okolo 90km sme sa v okolí Bratislavy okúpali sedemnásť krát.

shmu

Tu je mapa výletu a jednotlivé miesta v ktorých sme sa kúpali. Nižšie sú detaily k jednotlivým lokalitám a na konci je zhrnutie.

Tu je veľká mapa. Tu je gpx záznam.

1. Malý Draždiak

Voda vyzerá ako tak čisto, breh je štrkový. Na brehu ležia odpadky, pri vode je dokonca zaparkovaný nákupný košík na ktorý sa dá položit oblečenie. Vo vode leží na dne plechovka z konzervy, ale našťastie sa na nej neporežeme.

Malý Draždiak

2. Veľký Draždiak

Kúsok ďalej je Veľký Draždiak. Na to že jazero je hneď pri panelákoch je voda celkom čistá. Na brehu leží zopár odpadkov.

Veľký Draždiak

3. Rusovce - veľké jazero

Popri Chorvátskom ramene opúšťame Petržalku. Voda v ramene vyzerá čisto a hneď pri cyklotrase vidíme korytnačku, ale nekúpeme sa. V Chorvátskom ramene som ešte nikdy nevidel kúpajúcich sa ľudí.

Z Petržalky sa po hrádzi poza čističku odpadových vôd presúvame k Rusovciam k populárnemu nudistickému jazeru. Voda je čistá, takmer všetky miesta na kúpanie sú obsadené. Kúpeme sa bez plaviek pri skupinke nahých dám v preddôchodkovom veku (na fotku sa akosi nedostali)

Rusovce - veľké jazero

4. Rusovce - malé jazero

K Čunovských jazerám ideme okolo malého rusovského jazera. Pri plánovaní trasy sme sa v ňom neplánovali kúpať, ale pri obhliadke zblízka vyzerá dobre a leziem do vody. Nik tu nie je.

Rusovce - malé jazero

5. Čunovo - malé jazero

V tieni stromov lužného lesa sa presúvame k dvojici populárnych čunovských jazerách. V oboch jazerách je voda čistá.

Čunovo - malé jazero

6. Čunovo - veľké jazero

Presúvame sa asi o 500 metrov ďalej a kúpeme sa aj vo veľkom jazere.

Čunovo - veľké jazero

7. Dunaj v Petržalke pod Prístavným mostom

Ideme naspäť k Prístavnému mostu a pri dostihovej dráhe odbáčame k Dunaju. Pekná pláž a sme tu sami. Dunajská voda je kalná. Vďaka nízkej teplote vody je to najosviežujúcejšie kúpanie počas celého dňa.

Dunaj v Petržalke pod Prístavným mostom

Na pláži je natiahnuté lano, na ktorom si Kamil precvičuje slacklining:

Dunaj v Petržalke pod Prístavným mostom

8. Ostrov Kopáč

Cez Prístavný most prechádzame na druhú stranu Dunaja a po hrádzi ideme k bufetu Jamajka, kde si dávame pivo a obdivujeme krokodíla vyrobeného z pneumatík:

Krokodíl, bufet Jamajka

Za rohom je uzavreté dunajské rameno na ostrove Kopáč, kde sa kúpeme v zakalenej vode (ešte pred 10 dňami bola čistá):

Ostrov Kopáč

9. Rovinka

Cez ostrov Kopáč, poza Slovnaft a po vnútornej hrádzi prechádzame do Rovinky. Z hrádze obdivujeme mohutné vysoké betónové ploty ktore si tu postavila miesta elita okolo svojich útulných viliek. Vtipné je, že z hrádze za tieto ploty vidieť. Štrkovisko je hneď pri hrádzi. Voda je čistá.

Rovinka

10. Košariská - veľké jazero

Okrajom Dunajskej Lužnej ideme ku veľkému jazeru na Košariskách. Jazero je z jednej strany obstavané domorodou architektúrou, pripomína letoviská ukrajinského či balkánskeho typu. Na druhej strane je čierna skládka odpadu a za ňou oplotený nezastavaný areál. Pri bráne sa pod slnečníkom schováva chalan a vyberá vstupné. Vstupné však platia len autá za parkovanie, ľudia nie. S bicyklami teda vchádzame do areálu zdarma. Keďže kúpanie je na vlastné riziko, hádame, že ak by od ľudí vyberali vstupné, museli by mať aj plavčíka. Voda samotná je príjemné prekvapenie - chladná a priezračne čistá.

Košariská - veľké jazero

11. Košariská - malé jazero

Presúvame sa o pár metrov k druhému jazeru na Košariskách. Na pláži je dosť ľudí, voda je čistá, o niečo teplejšia než pri susednom jazere.

Košariská - malé jazero

12. Most pri Bratislave

Po ceste s autami sa presúvame do Mostu pri Bratislave. Na polceste sa nachádza štrkovisko Nové Košariská, ale kúpať sa v ňom nedá, prebieha tu ťažba a areál je obohnaný plotom. Nevidíme že by sa tam niekto pokúšal kúpať.

Za Mostom pri Bratislave je pred Malým Dunajom na mape naznačená malá vodná plocha. Netušíme, čo tam je a zo zvedavosti robíme zachádzku. Na naše príjemné prekvapenie nachádzame čerstvé bagrovisko (stroje sú ešte pri vode), ale nie je tu plot a nevidíme ani tabulu zákazu vstupu. Voda je typická pre čerstvé bagroviská - priezračne čistá. Pekný dojem z bagroviska kazí len opulentná stavba na druhej strane.

Most pri Bratislave
Most pri Bratislave

13. Zelená voda

Presúvame sa za Malý Dunaj na čoraz obľúbenejšiu Zelenú vodu. Ešte asi pred dvomi rokmi tu prebiehala ťažba štrku a kúpanie malo svoje čaro, teraz je už breh obložený autami a tiahnu sem davy. Voda nás trochu sklame, nie je úplne priezračná a ani tak chladná, ako na predošlej zastávke.

Zelená voda

Úporná snaha zaparkovať autá čo najbližšie k vode:

Zelená voda

14. Ivanka pri Dunaji

Cez polia sa blížime k štrkovisku za Ivankou pri Dunaji. Po chatrnom mostíku prechádzame cez kanál ktorý na kúpanie neláka. Za ďalšou zákrutou je už štrkovisko, ktoré je hojne navštevované. Voda je čistá.

Ivanka pri Dunaji

15. Vajnorské bagrovisko

Od Ivánky pri Dunaji mierime po hrádzi popri kanáli na západ. Najprv prejdeme popod starú seneckú cestu, potom pod železnicu a napokon prídeme k ďiaľnici D1. Tu prechádzame ponad kanál na druhú stranu a po družstevnej ceste ideme do Vajnor. Niekde napravo od nás je podľa mapy Vajnorský rybník, ale nevieme ako vyzerá a nejdeme tam. Cez Vajnory a ponad železnicu sa dostaneme k populárnemu vajnorskému "bagru". Breh je obsypaný ľuďmi, voda je čistá.

Vajnorské bagrovisko

Napriek relatívne "mestskej" polohe a veľkému záujmu verejnosti si vajnorské bagrovisko zatiaľ ponecháva svoj balkánsky ráz:

Vajnorské bagrovisko

16. Zlaté Piesky

Presúvame sa na asi najslávnejšiu bratislavskú kúpaciu destináciu. Areál Zlatých Pieskov počas tejto zimy podstúpil renováciu a vyzerá na úrovni. Voda je pri brehu zvírená od množstva ľudí.

Zlaté Piesky

Teplota vzduchu a vody:

Zlaté Piesky

17. Kuchajda

Našu veľkú kúpaciu cestu zakončujeme na rodnej Kuchajde. Voda je kalná a teplá. Napriek tomu, že Kuchajda je štrkového pôvodu, voda tu nikdy nie je tak číra ako na iných štrkoviskách. Kúpanie spestrujú kačičky a pohľady na začínajúcich bežcov s rôznymi kurióznymi bežeckými technikami.

Kuchajda

Zhrnutie

Bratislava (a okolie) má aj vďaka dlhoročnej ťažbe štrku skvelé možnosti na kúpanie. Pri našom výlete sme ešte nevyčerpali všetky možnosti na kúpanie, ale výlet ktorý mal 90km nám trval viac ako 10 hodín a na jeho konci sme už boli dosť unavení (asi viac z kúpanie než z bicyklovania). Vo väčšine vodných plôch sme sa kúpali bez plaviek.

Štrkoviská pri Bratislave sú zaujímavé tým, že sa nachádzajú v rôznych obdobiach životného cyklu. V prvej fáze sú štrkoviská kde ešte prebieha ťažba a rodí sa jazero. Záujemcov nesmú odradiť rôzne tabule s výkričníkmi a o miesto vo vode bojovať treba s plávajúcimi bagrami. Odvážni sú odmenení priezračnou vodou takmer bez života (a bez rias) a obvykle žiadnymi ďalšími kúpajúcimi.

Po ukončení ťažby prechádzajú štrkoviská do druhej fázy - okolie vodnej plochy pomaly zarastá náletovými drevinami a rozvíja sa aj vodná fauna a flóra, návštevníkov pribúda, ale služby obvykle nie sú žiadne. Niektoré vodné plochy zostanú v tomto stave dlho vďaka legislatíve, napríklad Rusovce a Čunovo, pretože sú pri zdrojoch pitnej vody.

Tretia životná fáza štrkoviska je postupná balkanizácia. Na brehu sa zjavujú najprv biedne chatrče, ktoré nahrádzajú čoraz honosnejšie stavby obohnané čoraz vyššími plotmi. Vodné plochy v území ktoré pravidelne zaplavuje Dunaj (napr. Šulianske jazero) sú obvykle obkolesené menej vzletnými stavbami, kedže každoročné záplavy našťastie nedovoľujú budovať monumenty typu Cyril Talapka.

V terminálnej, štvrtej fáze, sa nachádzajú napríklad Senecké jazerá. Obec alebo samospráva po desaťročiach anarchie dokáže ako tak ovládnuť štrkovisko a vybuduje verejnú pláž so službami, zabezpečuje upratovanie areálu, parkovanie dostane systém, vyberá sa vstupné. Ostatná časť jazera je obsypaná rekreačnými stavbami v troch a viacerých radoch sa sebou, pričom každá chata je úplne iná a dovoľuje tak každému majiteľovi prejaviť jeho osobný nevkus.

Na záver, tu je ešte zopár kúpacích destinácií ktoré sme počas výletu nenavštívili:

 • skvelé kúpanie je v Dunaji pri Hainburgu oproti devínskemu hradu
 • Malý Dunaj - vodáci sa v ňom bežne kúpu, ale voda je mútna a pri Bratislave nie sú pri Malom Dunaji asi žiadne vhodné miesta na kúpanie
 • Štrkovec - nevšimol som si, že by sa tam niekto kúpal a voda páchne rybami
 • Rohlík - je dosť zarastený a vzhľadom na jeho rozmery voda asi nebude príliš čistá
 • jazerá na Železnej studienke - majú hlinené dno, sú kalné a niektoré sú násilne zarybnené
 • jazierko pri Peknej ceste - podľa mňa vhodné na kúpanie
 • Šúrske jazero a jazero pri Svätom Jure - nie sú správy, že by sa tam chodilo kúpať
 • jazerá pri Bodikoch a Dobrohošti sú obľúbené kúpacie destinácie
 • ramená starého Dunaja pri Bodikoch majú betónové brody v ktorých sa príjemne leží vo vode, voda je čistá a chladná
 • záhorské okolie Bratislavy
 • a to zďaleka nie je všetko..

Odporúčaná literatúra