Od posledného dlhého jednodňového cyklovýletu uplynuli dva roky a preto som opäť vyskúšal v akej som forme. Tentoraz som sa rozhodol na bicykli prejsť trasu v opačnom smere, z Bratislavy do Hronca (273km). Tento smer je z hľadiska prevýšenia náročnejší, pretože Bratislava je v nadmorskej výške 134 m.n.m, kým Hronec má okolo 500 m.n.m, ale na takej vzdialenosti hrá vietor oveľa väčšiu rolu a na tomto výlete fúkal v môj prospech.

Väčšia mapa výletu

Tento rok som sa ocitol asi v najlepšej kondícii vôbec, od začiatku roka som najazdil vyše 5000 km najmä v kopcoch a cestu som absolvoval na zatiaľ najlepšom bicykli. Aj preto som sa ráno neponáhľal a z Bratislavy vyrážam okolo pol ôsmej. Počasie je pre tento druh výletu priaznivé, ráno v BA okolo 25C.

Bratislava - Hronec na bicykli za deň

Popri Malom Dunaji prechádzam poza letisko do Ivánky pri Dunaji, a cez Čeklís po novej cyklotrase popri Čiernej vode do Novej dedinky a ďalej za Senec. Od Senca až do Serede po starej ceste, ktorú pred dvomi rokmi zrenovovali a v severnej časti vymenili povestné betónové bloky za nový asfalt. Je tam široká krajica po ktorej sa ide na bicykli bezpečne.

Po Sereď (63km, 2h 30m od štartu) fúkal slabý protivietor, ďalej už fúka v mojom smere.

Cez Nitru (99km, 4h 20m od štartu) mierim do Čechyniec po príjemnej ceste cez polia. V porovnaní s minulým rokom pribudla na moste cez rieku Nitra rampa, takže tam už nejazdia autá.

Cez Požitavsko idem poza Mochovce a v Kozárovciach prvýkrát vidím Hron (148km, 6h 40m od štartu). Popri Hrone idem najprv na sever a pri Žiari nad Hronom sa stáčam na východ. Začínajú pribúdať temné mraky a keby som šiel o hodinu neskôr, asi by som trochu zmokol. Je zaujímavé, že v okolí Žiaru nad Hronom často býva horšie počasie.

Pri prechode Ladomerskou vieskou zisťujem, že napriek odklonu dopravy na R1-tku tu tradičné remeslo nevyhynulo, a na ceste som napočítal päť sporo odetých slečien.

Doteraz som takmer nezastavoval, iba keď som dvakrát navštívil potraviny a raz benzínovú pumpu kvôli vode a jedlu. Vo Zvolene (212km, 9h od štartu) sa prvýkrát zastavujem na pár minút dlhšie v obľúbenom McDonalds.

Na Kremnickými vrchmi visia temné mraky, preto radšej nejdem popri Hrone cez Banskú Bystricu, ale cez horskú prémiu Hornou Mičinou. Potom opäť popri Hrone až do Hronca.

  • 273km za 11 hodín a 37 minút.
  • celková priemerná rýchlosť 23.5 km/h, priemerná rýchlosť pohybu 25.8 km/h.
  • počas výletu som vypil 7.5 L tekutín (slnečný deň, cez obed +28C)
  • na štarte som mal telefón (Lenovo Moto X Play) nabitý na 100%, v cieli po 12 hodinách bola baterka na 69% (mal som vypnuté dátové prenosy aj bluetooth).

gpx záznam

Trasa po ktorej som šiel je takmer celá s minimom áut a je vhodná pre cestný bicykel. Za bratislavským letiskom je úsek po poľnej ceste, ale pokiaľ nie je mokro, je to bez problémov. Stará cesta od Senca do Serede je frekventovaná, ale prvú polovicu sa dá ísť po paralelnej betónke a potom je luxusne široká krajnica. Najmenej príjemný úsek je okolo Bzenice kde jazdí viac áut a cesta je úzka, ale aj to je v pohode.