Existuje viacero spôsobov ako sa dostať na (cestnom) bicykli z Liptova ku Hronu, od bežných až po extrémne:

  • cez Donovaly - kvôli množstu áut to ale nie je príjemné ani bezpečné
  • cez Hiadeľské sedlo - so severu vedie celkom solídna zvážnica až hore do sedla, potom v smere na Hiadeľ treba bicykel tlačiť dole kopcom po chodníku asi 3km a potom je už fajn asfaltka
  • cez Jánsku dolinu vedie ku horárni asfaltka, ďalej až po kolibu Brenkus solídna zvážnica, a ďalej je už potrebné bicykel niesť/tlačiť cez chatu M.R.Š. až na Trangošku :)
  • cez Čertovicu - trochu menej áut ako cez Donovaly, ale tiež nič príjemné
  • od Čierneho Váhu cez sedlo Priehyba do Heľpy - nedávno sa tam rekonštruovali cesty a v celkom úseku by mal byť asfalt (aj keď miestami rozbitý).
  • cez Vernár - autá a kamióny

Preto som vyskúšal ešte jednu možnosť - prechod cez Chopok za pomoci lanoviek.

S bicyklom sa musí nastúpiť na Záhradkách, na Bielej púti bicykle neberú (sedačky asi nemajú úchyty na bicykle). V predajni lístkov (Tatry Motion Shop, kúsok od lanovky na Záhradkách) je potrebné si prevziať aj číslo, ktoré sa má umiestniť na riaditká. Lístok ktorý umožňuje plný prevoz zo severu na juh stojí 19 euro (plus 2 eurá záloha za kartičku) a lístok sa trochu zmätočne volá "spiatočný lístok". Za prevoz bicykla sa neplatí nič navyše. Lanovka ťahá v lete každú pol hodinu.

Na Cestnom Bicykli Cez Chopok

Prvá lanovka je šesť-sedačka Záhradky (1028 m.n.m.) - Priehyba (1342 m.n.m.). Každá sedačka má zboku na pravej strane hák, na ktorý sa bicykel zavesí za sedadlo, túto operáciu robia vlekári.

Na Cestnom Bicykli Cez Chopok

Po vystúpení sa zíde asi 200m ku druhej lanovke, ktorou je kabínka Priehyba (1342 m.n.m.) - Chopok (2004 m.n.m.). Bicykel sa vezie spolu so mnou vnútri v kabínke. Pre bicykle sú vyhradené dve kabínky, ktoré na rozdiel od ostatných nemajú v strede lavicu na sedenie.

Na Cestnom Bicykli Cez Chopok

Hore na Chopku. Keď vidím v akom stave je Kamenná chata, radšej tam ani nejdem a pokračujem ďalej na juh. Zopár turistov sa pýta či idem dole na bicykli :)

Na Cestnom Bicykli Cez Chopok

Lanovka Chopok (2004 m.n.m.) - Kosodrevina (1433 m.n.m.) je kabínková, bicykel môže ísť hociktorou kabínkou:

Na Cestnom Bicykli Cez Chopok

Na Kosodrevine mám 10 minút kým pustia lanovku dole na Krupovú, zatiaľ si dám pivo v "hoteli" Kosodrevina. V nedávnej dobe táto slobodáreň prešla ľahkou renováciou, výčap a hlavná opilecká sieň pôsobia novým dojmom, ale zvyšok chaty je aspoň pri pohľade zvonka v pôvodnom socialistickom stave.

Potom sa už veziem kabínkou Kosodrevina (1433 m.n.m.) - Krupová (1080 m.n.m.). Sedačka Kosodrevina-Srdiečko bicykle neberie.

Na Krupovej prebiehajú "ľahké" zásahy do národného parku:

Na Cestnom Bicykli Cez Chopok

Na Krupovej v obchode s lístkami odovzdávam bicyklové číslo a lístok vhadzujem do automatu, ktorý mi vypluje dve eurá. Celý prevoz zo Záhradiek na Krupovú štyrmi lanovkami, aj s jedným pivom, trval 1 hodinu. Z Krupovej vedie dole nová asfaltka.

Keď som zopár kamarátom poslal fotografiu bicykla z vrcholu Chopku, prekvapivo nikto nepochyboval, že som to hore vyšlapal na bicykli :) Teoreticky by sa dalo aj na cestnom bicykli hore na Chopok vyšlapať (z oboch strán), zo severu aj z juhu developeri vybudovali solídnu cestu. Problém vidím v tom, že keďže cesta je štrková, nedalo by sa po nej šlapať v stoji, lebo by sa prešmykovalo zadné koleso a ja osobne by som asi najstrmšie úseky nevyšlapal posediačky (na kompatnej 50-34 kazete). Takto vyzerá prístupová cesta na vrchol:

Na Cestnom Bicykli Cez Chopok

Tu je celá trasa výletu:

Väčšia mapa výletu