Táto stránka dokumentuje výlet na bicykli popri hraniciach SR v roku 2015. Cesta nie je ukončená, v júni 2015 som prešiel asi 60% trasy a potom som výlet prerušil kvôli počasiu. Predpokladám, že niekedy neskôr prejdem zvyšnú časť.

Tu je doteraz prejdená trasa. Denné úseky sú striedavo modrou a červenou farbou. Z Bratislavy sme s Kamilom vyrazili po hranici proti smeru hodinových ručičiek a výlet sa skončil po deviatich dňoch v Starej Ľubovni.

Väčšia mapa

Fotky a detaily

Zhodnotenie a technické info

Tu sú GPX záznamy z výletu

Za deväť dní na bicykli som prešiel 936km cez približne 150 obcí. Celý čas sme/som sa na bicykli viezol oddychovým tempom a nezanedbávali sme pivný pitný režim, vďaka čomu cesta ubehla bez vážnejšej únavy a kríz.

Na navigáciu som používal mobil s gps. V androidovej aplikácii Locus som mal zobrazenú cyklovrstvu portálu freemap.sk cez freemap Locus plugin. Počas cesty som zároveň mapoval dáta pre portál openstreetmap.org, odkiaľ berie podklady pre rendrovanie máp aj freemap.sk.

Mobil vydržal denne asi 10 hodín cesty (obrazovku som mal väčšinu času vypnutú), okrem toho som niesol externú batériu so solárnym článkom, z ktorej som v dlhších etapách mobil napájal. Mobil som mal väčšinu času umiestnený v držiaku na riaditkách.

Mapové podklady freemap.sk som do mobilu nemal stiahnuté pre celé Slovensko, ale vždy som si deň vopred prešiel v Locuse nadchádzajúcu trasu a tým sa mapové dlaždice uložili do pamäte telefónu a potom sa zobrazovali aj offline. Mapové podklady freemap.sk/openstreetmap.org sú na tak dobrej úrovni, že sme sa podľa nich bez problémov navigovali počas celého výletu.

Pred výletom som si cestu naplánoval a nakreslil cez uMap. Odtiaľ som navrhnutú trasu aj s poznámkami vyexportoval ako gpx súbor a importoval do Locusu. Pri plánovaní cesty najmä cez Gemer a Spiš môže pomôcť táto mapa.

S bicyklom našťastie neboli problémy. Pred cestou som si nechal vymeniť stredové zloženie a dotiahnuť výplet zadného kolesa. Defekt sme za celú cestu mali jeden.

Cestou som si najviac pospevoval tejto hit: