Beh na Baranec (Západné/Liptovské Tatry)

Na tento beh som sa tešil celé leto. Išlo o posledný, tretí beh z tohtoročnej série Extrémnych horských behov Aminostar. Na štart som sa dostavil v podpriemernej forme, čo znamenalo, že trať prebehnúť dokážem a pri troche šťastia neskončím úplne posledný.

Trasa mala viesť zo Žiarskej doliny (900 m.n.m.) na Baranec (2184 m.n.m), potom cez Plačlivô (2125m.n.m) po hrebeni do Smutného sedla (1956m.n.m.) a odtiaľ dole Žiarskou dolinou k jej ústiu. Vzdialenosť: 20km.

Trasa behu na Baranec, Google Earth
Trasa behu na Baranec

Úvodné vybehnutie na Baranec som bral ako nutné zlo, po ktorom budú nasledovať nádherné kilometre po hrebeni Západných Tatier.

Na štart sa postavilo 45 borcov a borkýň. Všetko vyzeralo dobre, až kým organizátor asi minútu pred štartom neoznámil, že kvôli snehu na hrebeni sa beži iba na Baranec a potom naspäť tou istou trasou. Hm. Táto milá správa znamenala toľko, že vybehneme na vzdialenosti asi 7km o 1284 metrov vyššie (v priemere to vychádza na 18% stúpanie, tu je graf z gps záznamu), tam hore pri stĺpe na vrchole Baranca sa otočíme a pobežíme naspäť.

A tak sme vybehli. tempo bolo od začiatku dosť ostré a keďže som sa neponáhľal, ocitol som sa medzi poslednými. Podľa turistickej značky to na vrchol trvá 3h:30m, mne sa podarilo doplaziť tam za 1h:20m. Vzhľadom na kondičné schopnosti som bežal asi prvých 15 minút. potom až na vrchol rýchlym krokom, s občasnými výbehmi na rovnejších miestach. Počasie bolo na beh príjemné, 10-15 stupňov a polooblačno. Nad pásmom kosodreviny sa však prevaľovali oblaky a pohľadov sme si veľa neužili. Pod vrcholom sa k tomu pridalo rozmŕzajúce blato. Pohľad na prvého pretekára bežiaceho nadol ma pobavil – borec bežal po mokrých skalách s rýchlosťou a oduševnením, akoby mu za víťazstvo sľúbili nové kolenné väzivá.

Dole kopcom
Dole kopom

Hore pri stĺpe obrátka, krátky pohľad na snehové pole, cez ktoré by sa ďalej asi naozaj bežať nedalo, a strmo nadol. Dole som zbehol za necelých 50 minút. Trochu ma mrzelo, že takmer všetci si smerom nadol cestu skracovali a nešli po vyznačenom chodníku. Naveľa sa objavil cieľ. Dobehol som ako jeden z posledných :) a bol to asi jediný pretek, pri ktorom som sa v druhej polovici vôbec nezadýchal. Podla gps záznamu bola prebehnutá vzdialenosť medzi 14 – 15km. Tu sú výsledky.